top of page

שמפניה ורפלקס פליטת העובר (Fetus Ejection Reflex) מישל אודנט, MD*

פסל של אלה הודית יולדת. המאה ה- 18


ככל שאני מנסה לשלב את מה שלמדתי מניסיוני בלידות בית חולים ובלידות בית, כך אני משוכנע יותר שהדרך הטובה ביותר להגן על הפרינאום, להימנע מקרע חמור ולשלול את הסיבות לחתך חיץ היא לסטות מעט ככל הניתן מהמודל הפיזיולוגי. במילים אחרות, הדרך הטובה ביותר היא יצירת התנאים לרפלקס פליטת העובר האותנטי.

פעמים רבות אני מתבקש להבהיר את ההבדל בין רפלקס פליטת העובר לבין רפלקס פרגוסון הידוע. רפלקס פרגוסון מקושר לתנאים מכאניים: לחץ האיבר שבמצג על השרירים הפרינאלים. רפלקס פליטת העובר האמיתי יכול להתרחש זמן רב לפני ירידת האיבר שבמצג, או זמן רב לאחר מכן. הוא יכול להתחיל לפני פתיחה גמורה, או לאחר מכן. בדרך כלל הוא לא מתרחש כלל כיוון שהתנאי המוקדם הוא פרטיות מלאה. בהקשר של לידת בית, יש לי היכרות עם רפלקס זה כאשר אני עוקב אחר התקדמות הלידה מחדר אחר דרך הקול אותו משמיעה האישה, בעוד שבעלה או בן זוגה הולך לקניות ואין אף אחד אחר בסביבה פרט לדולה מנוסה, אימהית, שקטה, השומרת על פרופיל נמוך. אינני יכול להיזכר אפילו במקרה אחד של רפלקס אותנטי בנוכחות אבי התינוק. במהלך הרפלקס, יש סידרה קצרה של צירים בלתי נשלטים שלא ניתן להתנגד להם, ללא מקום לתנועות רצוניות; האישה היולדת עשויה להימצא בתנוחות הכי לא צפויות (לעיתים קרובות בתנוחות רכינה מורכבת ולא סימטרית קדימה).

אני פירשתי את הרפלקס הזה כתולדה של צמצום פתאומי מרשים של הפעילות הנאוקורטיקלית, המאפשר את שחרורו של קוקטייל הורמונאלי מורכב. השחרור של רמות גבוהות של הורמונים ממשפחת האדרנלין מרומז בשל הבעה פתאומית של פחד (לעיתים קרובות אפיזודה קצרה ביותר של פחד ממוות) המקדימה את הצירים הבלתי ניתנים להתנגדות, ובשל הנטייה הפתאומית לתפוס משהו ולהזדקף. הדבר המועיל ביותר לעשות במונחים של הקלת רפלקס פליטת העובר זה פשוט לקבל את הבעת הפחד הפתאומית הזו (לדוגמא: "תהרגו אותי", "תנו לי למות") מבלי להפריע: מילות הרגעה הגיוניות – גירוי של הנאוקורטקס – יביאו לדיכוי הרפלקס. שחרור השיא של פיטוצין מרומז כמובן בשל הכוח הפתאומי והיעילות של ההתכווצויות הרחמיות. באשר למצבה האקסטטי של האמא, נראה כי הקוקטייל ההורמונאלי מכיל הורמונים דמויי מורפין.

אנחנו חייבים לזכור כי במונח "רפלקס פליטת העובר" השתמשה לראשונה ניילס ניוטון (Niles Newton), כשחקרה את הגורמים המשפיעים על לידת עכברים – יונקים אשר אין להם נאוקורטקס (Neocortex) רב עוצמה כשלנו. הרפלקס יכול להתרחש אצל בני אדם, בתנאי שפעילות הנאוקורטקס מופחתת משמעותית כך שחוסר התפקוד הוא מכריע.

למדתי רבות מרפלקס פליטת עובר רב עוצמה שהומרץ כתוצאה מכוס של שמפניה. בסביבות 1980, אישה אשר טרם היתה בשלבי לידה קשים, חלקה חדר בבית החולים בפיטיבייה (Pithiviers), צרפת. שותפתה לחדר, שבאותה עת כבר חגגה את הולדת תינוקה, נתנה לה כוס של שמפניה. האפקט הלא צפוי היה סדרה פתאומית של צירים כה חזקים עד כי תינוקה של האם השניה נולד בדרך לחדר הלידה. הפרשנות שלי היא שהבועות זירזו את ספיגת האלכוהול, מה שגרם להשפעה מיידית על פעילות המח שלא קיימת ביינות אחרים. תפקידה של השמפניה כמשחררת מעצורים נבחנה באופן נרחב, בכל עת שהמטרה היא יצירת אוירה אירוטית או לא מאד פורמאלית.

לאחרונה, פגשתי בדומיניק מרקט (Dominique Marquette), מיילדת לידות בית מנוסה ובת בית באפרניי (Epernay), מרכז היינות המפורסם המתמחה בשמפניה. בעודה מתכוננת ללידת בית, היא תמיד מציעה שהמשפחה תשמור בקבוק שמפניה במקרר. באופן רשמי, זה כדי לחגוג לאחר הלידה. למעשה, פה ושם, בנסיבות מסוימות, היא מציעה כוס שמפניה לאישה היולדת, במטרה לשחרר מעצורים. המסקנות מאנקדוטות שכאלו והפרשנויות התיאורטיות אינן שצריך להציע לנשים יולדות שמפניה באופן שגרתי. בעידן של מיילדות מבוססת עובדות אנחנו חייבים לחכות לתוצאות של מחקרים עתידיים מדגמיים ומבוקרים אשר יעריכו את היחס בין התועלות לסיכונים.


מעולם לא היה לי צורך ל"תקן" את הפרינאום לאחר רפלקס פליטת עובר אמיתי שלא הופרע. אחת מהסיבות הרבות יכולה להיות שבהקשר כזה של פרטיות, האמא לעיתים קרובות יותר רוכנת קדימה, למשל על הידיים והברכיים. בתנוחות כאלו, המכניזם של פתח הנרתיק שונה מהמכניזם שלו כפי שהוא בתנוחות אחרות. ראשית, החלק הקדמי של פתח הנרתיק נפתח מהר יותר; כמו כן הדיפלקציה (Deflexion) של הראש נוטה להתעכב ובנוסף, כשהפנים יוצאים, הסנטר בתנוחה צידית יותר. אני מנצל את ההזדמנות כדי להזכיר, שאם במקרה יש קרע בדרגה 1 או אפילו 2 (מה שבדרך כלל מעיד שלא היה רפלקס פליטת עובר אמיתי), אני לא תופר אותו. אם האמא שומרת את רגליה צמודות זו לזו ככל האפשר במהלך השבועיים הראשונים (למשל הימנעות מלהביט בפרינאום, המנעות מתנוחת הלוטוס) ההחלמה תהיה מושלמת.

אחד היתרונות של המונח "רפלקס פליטת העובר" הוא ההבלטה של הדמיון לפרקים השונים של חיינו המיניים. כפי שציינה ניילס ניוטון, ברפלקס פליטת החלב, ברפלקס פליטת הזרע וברפלקס פליטת העובר יש תמיד התפרצות פתאומית של שחרור אוקסיטוצין. שחרור זה של אוקסיטוצין תמיד תלוי במידה רבה בגורמים סביבתיים.References:

  1. Odent, M (1987). The fetus ejection reflex. Birth 14: 104-105

  2. Odent, M (2002, Autumn). The second stage as a disruption of the fetus ejection reflex. Midwifery Today 55:12.

  3. Ferguson, J.K.W. (1941). A study of the motility of the intact uterus at term. Surg Gynecol Obstet. 73: 359-66

  4. Odent, M (l991). Fear of death during labaur. Journal of reproductive and infant psychology 9: 43-47.

  5. Newton, N. Foshee, D. Newton, M. (1966). Experimental inhibition of labor through environmental disturbance. Obstetrics and Gynecology 67: 371-377.

  6. Newton, N. (1987). The fetus ejection reflex revisited. Birth 14: 106-108.תרגמה מאנגלית גילי דר עבור קורס דולות "אמאלדת" - גילה רונאל ואירית פלקוביץ

Comments


Featured Posts
פוסטים אחרונים
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page