top of page

מה אומרים המחקרים?

בספרם המצוין Mothering the Mother

(תורגם לעברית – "לחבק את האם", ספר הדולה, הוצאת לייף סנטר)

מנתחים ובודקים המחברים (קלאוס, קנל וקלאוס) את השפעות הדולה על היולדת, על תהליך הלידה ואפילו על יחסי הגומלים עם הסביבה. מחקרים שנעשו מראים כי השפעה של ליווי הלידה על ידי מלווה מקצועית עשויה לקצר את אורך הלידה, מורידה סיכוי לניתוח קיסרי, שימוש פחות במשככי כאבים, שיתוף יתר של בן הזוג בתהליך הלידה, לפי רצונו, והצלחת יתר בהנקה. כל זאת ועוד גורמים לנשים/ זוגות רבים לפנות למלווה מקצועית בלידה - דולה.

בסקירת  Cochrane שפורסמה ב – 2011 נאמר: "אנו מסיקים כי כל הנשים צריכות תמיכה רציפה במהלך הלידה. תמיכה רציפה של מישהו אך ורק כדי לספק תמיכה, מישהו שאינה חלק מהרשת החברתית של האישה, היא מנוסה במתן תמיכה בלידה, ויש לה לפחות הכשרה בסיסית .תמיכה מבן משפחה או חברה נבחרת עשוי להגדיל את שביעות הרצון של נשים במהלך הלידות שלהן".

Continuous support for women during childbirth, Hodnett ED, Gates S, Hofmeyr GJ, Sakala C, Weston J, The Cochrane Collaboration 2011.

מהי דולה?

לא המצאנו את זה. במהלך ההיסטוריה האנושית והנשית נתמכו נשים זו בזו בלידה. כל תרבות ודרכה המיוחדת להביא ליווי ועזרה זו לידי ביטוי. מציורים וכתבים עתיקים אנו יכולות ללמוד על לידות שהתרחשו בנוכחות המיילדת בלבד לעומת לידות שהנשים היו עטופות בשלוש, ארבע  נשים ואף יותר. לכל אחת התפקיד שלה – אחת עיסתה, שניה רקחה תערובות צמחים, שלישית יילדה. אחד המאפיינים של המיילדות הכפרית – שבטית – ביתית היה שהיולדת הייתה מוקפת נשים שסייעו לה.

דולה Doula מושג הלקוח מיוונית שפרושו 'אישה העוזרת לאישה אחרת'. המושג הוטבע על ידי דנה רפאל בשנות השבעים והוא התייחס לאדם אחד או יותר, בדרך כלל אישה, הנותנים תמיכה פסיכולוגית ופיזיולוגית ליולדת.

כששואלים אותי: "מה דולה עושה"? אני עונה בדרך כלל: "מה שצריך"... ואח"כ מפרטת.

מלווה בלידה, דולה, אינה מיילדת. היא אישה מנוסה ומקצועית, שבדרך כלל, הוכשרה לכך, ושמתוך הידע שלה וכישוריה היא מלווה את האישה ואת מי שאתה מתקופת ההיריון, דרך הלידה ועד לאחר הלידה. אם היא גם מדריכת הכנה ללידה, היא אמורה להעביר להם ידע עדכני על תהליכי לידה, התמודדות עם צירים ועל המדיניות בחדר הלידה או להכין ללידת בית. דולה יודעת לעסות כשצריך, ללטף ולהסתכל בעיניים בחיוך, לעבוד עם היולדת על תנוחות שעשויות לקדם את ירידתו של התינוק באגן (אם צריך).

דולה מיומנת בעבודה עם טכניקות מתחום הרפואה משלימה, שיטות הממוקדות ללידה – רפלקסולוגיה, שיאצו, שמנים ארומטיים ועוד. היא מזכירה ליולדת לנשום ומאפשרת למי שמלווה אותה להתאוורר קצת בחוץ, היא תבחר מתי להבעיר נר ריחני ולפעמים גם מתי לזוז לאחור ולאפשר לאישה/זוג לעבור את התהליך לבד. עבודתן של הדולות נעשות עם המיילדות, זו לצד זו, כל אחת ותרומתה לתהליך הלידה. יולדת, מיילדת ודולה הן צוות מיומן ומנוסה הדואג לרווחת היולדת/ והתינוק.

אנו לא צריכות ללכת רחוק. יוצאות מרוקו מספרות על הלידות 'שם', מוקפות בנשים שתמכו ועל המעבר הלא פשוט לתרבות שלא אפשרה את צורת הלידה התומכת שכל כך הקלה על התהליך מבחינה פיזית ונפשית. אחיותינו יוצאות אתיופיה נהגו לקרוא לנשים גם מהכפרים הסמוכים, במידה ובכפר שלהן לא היו מספיק נשים כדי לתמוך, לשיר, לערוך טקסים מסורתיים ו'סתם'  להיות שם.

העידן המודרני מאופיין, בין היתר, בהתרחקות מהמשפחה המורחבת, באיבוד של התמיכה הקולקטיבית, וכך מוצאות עצמן נשים לפני לידה, בלידה ולאחריה זקוקות לאוזן קשבת, יד מחבקת, עצה חכמה ובלידה עצמה -  ליווי ותמיכה רציפה.

bottom of page