top of page

דולה - הערך שאינו ניתן לכימות

בפתח דברי, אני מבקשת לצטט את נעמי גטניו הנהדרת, תלמידתי בעבר הרחוק מאוד, קולגה וחברה היום: ״אל תחפשו לדולות בכיסים. מקסימום תמצאו שם בקבוקונים של שמנים אתריים״...


מחיר ״שפוי״ למקצוע לא ״ שפוי״.

נעמי כתבה את זה באחד מהפורומים לפני שנים כתגובה להתמרמרות על המחירים שדולות גובות. היא גם פרטה את מספר שעות הליווי, זמן הכוננות וכו׳. והנה שנים לאחר מכן, בעולם צרכי בו מתקיימת תחרות על המחיר הנמוך ביותר תוך כדי דרישה לאיכות הטובה ביותר, עולה לא אחת הבקשה, בדרך כלל בקבוצות בפייסוש: ״מחפשת דולה טובה ומנוסה בחיר שפוי״. אין ספק שלא לכל משפחה יש את היכולת לשלם לדולה בין 2,500-3,500. תמיד קיימת האפשרות לפנות לדולות מצוינות בתחילת דרכן. כאלו שעברו הכשרה וכבר השתתפו במספר לידות ועדיין גובות פחות מאחיותיהן המנוסות. אבל לרצות לקבל את שירותיה של דולה ותיקה ובעלת ניסיון במחיר שאינו משקף את שעות העבודה הרבות שלה וניסיון שהיא צברה זה כמו לומר: ״אני מחפשת דולה ותיקה ומנוסה שתלווה אותי בלידה, תהיה זמינה עבורי עשרים וארבע שעות ביממה, תגיע כשאקרא לה, תהיה איתי במהלך כל הלידה וכשעתיים לאחריה, שיהיו באמתחתה שמנים אתריים לעיסויי (כאלו באיכות טובה - יקרים) ושתבוא לבקר אותי/אותנו לאחר הלידה. בין לבין נתייעץ אתה בטלפון ונשלם לה סכום ״שפוי״, לא כמו הסכומים המוגזמים שהדולות האלו גובות״.

קרה גם שאנחנו מתבקשות לתת הנחה ובאותה נשימה רואות שבוע לאחר מכן בתמונות מרהיבות בפייסוש, את הזוג החביב בחופשה שלפני הלידה. סדרי עדיפויות הם בהחלט דבר מקובל אם כי לא תמיד הגון.


דולות מדברות

דולות רבות יצאו בימים האחרונים בפוסטים נוקבים ויפים המפרטים את עבודת הדולאות, את השעות-לא-שעות, את ההזנקות הפתאומיות ועוד. היו מביננו כאלו שראו בכך הצטדקות. איני רואה בכך הצטדקות, אלא קריאה לראות את הזולת, את הדולה, את מה שהיא מעניקה ומה שהיא מקריבה, כן, מקריבה מרצון כדי לקיים באהבה את המקצוע שהיא מחויבת לו.


אז בואו ניכנס לעומק בקבוק השמן של הדולה:

דולה Doula מושג הלקוח מיוונית שפרושו 'אישה העוזרת לאישה אחרת'. המושג הוטבע על ידי דנה רפאל בשנות השבעים והוא התייחס לאדם אחד או יותר, בדרך כלל אישה, הנותנים תמיכה פסיכולוגית ופיזיולוגית ליולדת.

להיות מלו·וה/מלו·וים על ידי דולה, כשיש חווית זרימה וכשהבחירה הייתה נכונה, זה אחד הדברים הטובים שאתם יכולים לעשות לעצמכם לפני הלידה. זה ועבודת צוות טובה בין דולה ובין מיילדת ואם זה בבית יולדת אז גם רופאים חייכניים, סבלניים ומסבירים שמאמינים ביכולתה של האישה ללדת ושל התינוק להיוולד. אידילי.נשים שילדו עם דולה מספרות על הכלה ועל בטחון, על זה שהייתה מי שליוותה לפני ואם צריך גם אחרי ולא רק בלידה עצמה. הן מדווחות על תחושת שהן עטופות ושיש מי שמצליחה, ברוב המקרים, לראות אותן.

גברים מספרים, בדרך כלל, על תחושת אחווה ושיתוף עם הדולה, יצירת צוות והרגשה שהם לא המבוגר האחראי בחדר הלידה שבשל תקינה לקויה המיילדת נכנסת אליו מדי פעם ולא נמצאת שם באופן רציף. הדולה היא זו שתיתן לו את פסק הזמן הנחוץ ואת דקות הנמנום על הכורסא. הוא יוכל להרפות ולו לרגע במצב שאינו תמיד טבעי עבורו, לעיתים ארוך ולפעמים גם מתיש.בעבודת סיום קורס הדולות שלנו – ׳אמאלדת׳ בביה״ח ׳לניאדו׳ בנתניה, בדקה הדולה והרפלקסולוגית גילה לפיד חמישה גברים, שבלידה הראשונה, הם ובנות זוגם, לא נעזרו בשירותיה של דולה ואילו בלידה השנייה – כן. כל הגברים, ללא יוצא מן הכלל, חוו חווית לידה טובה ומספקת יותר, דיווחו על תחושת ביטחון והנאה גדולה יותר מהתהליך.


רגע, ומה אומרים המחקרים?

בספרם המצוין Mothering the Mother (תורגם לעברית – לחבק את האם, ספר הדולה, הוצאת לייף סנטר) מנתחים ובודקים המחברים (קלאוס, קנל וקלאוס) את השפעות הדולה (תומכת, מלווה, מטפלת וכו'…). מחקרים שנעשו מראים כי השפעה של ליווי הלידה על ידי מלווה מקצועית עשויה לקצר את אורך הלידה, מורידה סיכוי לניתוח קיסרי, שימוש פחות במשככי כאבים, שיתוף יתר של בן הזוג בתהליך הלידה (אם הוא רוצה) והצלחת יתר בהנקה. כל זאת ועוד גורמים לנשים/ זוגות רבים לפנות למלווה מקצועית בלידה.ונמשיך שבסקירת Cochrane: אנו מסיקים כי כל הנשים צריכות תמיכה רציפה במהלך הלידה. תמיכה רציפה של מישהו אך ורק כדי לספק תמיכה, מישהו שאינה חלק מהרשת החברתית של האישה, היא מנוסה במתן תמיכה בלידה, ויש לה לפחות הכשרה בסיסית.

תמיכה מבן משפחה או חברה נבחרת עשוי להגדיל את שביעות הרצון של נשים במהלך הלידות שלהן. Continuous support for women during childbirth, Hodnett ED, Gates S, Hofmeyr GJ, Sakala C, Weston J, The Cochrane Collaboration 2011).


ומה אתנו?

אנחנו אוהבות את העבודה שלנו. לא מתלוננת עליה, לפעמים זקוקות לחופש, לשינה רצופה בלילה ואז אנחנו מדברות עם החברות שלנו, פורקות בפייסוש או לוקחות הפסקה מלידות לחודשיים-שלושה.כדי שלא נהיה שקופות, זכרו שיש שם אישה, שאמנם מקבלת שכר על עבודתה, שזה הדבר הבסיסי והלגיטימי ביותר בהתקשרות כבכל מקצוע אחר, לא? שברגע אחד עוזבת הכל עבורכם, גם באמצע הלילה, נמצאת אתכם שעה קלה או שעות רבות, לא תמיד מצליחה לאכול ושותה בחטף, נכנסת לתנוחות שונות ומשונות כדי לתמוך ביולדת באופן שנוח לה ביותר ולעיתים גם סופגת ׳ריקושטים׳ מצוות שאינו מפרגן לדולות על אף שלפעמים אותו צוות רואה את הדולה שלוש משמרות רצופות באותו חדר הלידה. איך ניתן לכמת או לתמחר ב״שפיות״ עבודה שאינה ״שפויה״? השעות, הוויתורים המשפחתיים, עייפות הגוף ולעיתים הנפש, ההתמודדויות הלא קלות, לעיתים, המפגשים שהיו לפני, שיחות הטלפון הרבות והיציאה לחדר הלידה שלעיתים מתגלה כאזעקת שווא. ועדיין לא הזכרנו את ההשתלמויות הרבות שאנו עוברות כדי להיות טובות יותר, מדויקות יותר, מעניקות פתרונות רחבים יותר למצבים מילדותיים ורגשיים שונים.אסיים במשפטה של נעמי בו פתחתי: ״אל תחפשו לדולות בכיסים. מקסימום תמצאו שם בקבוקונים של שמנים אתריים״. ואוסיף משלי – וגם אהבה.


*גילה רונאל – דולה ומתוות דרך בתחום ההיריון והלידה מאז 1992. הכשירה מאות דולות ועשרות מיילדות לעבודה הוליסטית בלידה. ניתן לקרוא אודותיה ב: https://www.gilaronel.co.il/copy-of-14

❤️
Comments


Featured Posts
פוסטים אחרונים
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page